\
Woda to podstawa na tej planecie

Woda na planecie ziemia

Woda to podstawowy czynnik życia na naszej planecie. Również dzięki wodzie może żyć człowiek jak i wszelkie inne znane zwierzęta. Dlatego tak ważne jest aby zatrzymać wodę w rzekach zanim przeleci przez koryto jak przez muszlę klozetową. Zasoby tej życiodajnej substancji ciekłej na naszej planecie są obfite. W przypadku stopnienia wszystkich lodowców które znajdują się na naszej planecie, zniknie większość lądów. Pozostanie jedynie 62 % obecnie suchej ziemi. Mimo to zasoby wodne przewyższają zasoby suchej ziemi. Oceany i morza są głębokie na kilka kilometrów, a pojemność ich jest tak wysoka że wody nam na pewno nigdy nie zabraknie ani tej słonej ani tej słodkiej.

 

Naturalna cyrkulacja wody w ziemskim środowisku powoduje że słona woda która znajduje się w oceanach, pod wpływem parowania powierzchni wodnych oddzielana jest sól od wody. Woda w postaci pary wodnej wędruje do górnych stref naszej atmosfery. Tam zaś zatrzymuje się i formuje chmury na różnych poziomach w zależności od ciężkości czyli akumulacji płynów w formie skondensowanej pary. Chmury te po przemieszczeniu się nad ląd, wytracają swoją temperaturę i przy napotkaniu sprzyjających warunków oddają nagromadzoną słodką wodę na tereny suche. Dzięki temu nigdy człowiekowi ani innej istocie na naszej planecie nie zabraknie słodkiej wody. Zawsze będziemy mogli ją odzyskać mórz i oceanów.

 

Jednak problemem jest szybki powrót wody słodkiej ponownie do oceanów. Człowiek usystematyzował rzeki, sprawił że płyną wyznaczonymi korytami obwarowane wałami przeciwpowodziowymi. To powoduje że rzeki nie wylewają i nie użyźniają terenów rolniczych. A gdy przychodzi powódź, niestety zamiast użyźniać, dewastuje dane środowisko na kilka lat spychają je na margines jako nieużytki gdyż woda zalewowa niesie ze sobą śmieci i wszystko co napotka na swojej drodze. W dawnych epokach człowiek tak bardzo nie urbanizował wszystkich terenów dlatego wszelkie kataklizmy przechodziły bardziej bez większego echa czy też pamięci. Dziś wzrosło znacznie zaludnienie na metr kwadratowy dlatego wyraźniej jesteśmy informowani o takich wydarzeniach jak wylewanie rzeki niż w dawniejszych czasach.